Weekendhold og ture
Så har vi 85 pladser på et lækkert nyt hotel (www.buchegg.at) i et fantastisk skiområde med et utal af pister i alle sværhedsgrader. Turen er for alle! Om du er nybegynder, øvet eller ekspert, så har vi noget til dig.
Vi kører lørdag i uge 6 og har 5 hele dage på ski. Vi er tilbage den efterfølgende lørdag om formiddagen.
Du skal mindst gå i 8. klasse, og du skal møde op til ca. 2 undervisningsaftener inden turen. USK skriver til jer med datoer for disse.
Pris: 4600 kr. fordelt på 3 rater. Første rate/depositum (1500 kr.) betales ved tilmelding. Efterfølgende rater (1500 kr.) betales 10.11.25 og (1600 kr.) betales 10.01.26.
Prisen er incl. rejse (fra DK til Østrig og retur), overnatning på hotellet www.Buchegg.at, helpension(morgen mad og aftensmad (om morgenen kan I smøre jeres middagsmad, lave nogle små sandwiches, derudover får I også en juice og lidt frugt)), alm. skiudstyr(hjelm, ski, skistøvler, skistave) og liftkort.
I skal selv sørge for:
Skibriller (+ evt. ekstra linse)
Skiundertøj (2 sæt anbefales)
Ski-/uldstrømper (ca 3 par)
Fleece / uldtrøje
Let dun- eller isolationsjakke
Skijakke
Skibukser
Handsker / luffer (evt. ekstra par)
Halsedisse / buff
Hue / pandebånd
Almindeligt tøj til om aftenen
Undertøj
Vinterstøvler / sneakers
sko evt sandaler når man skal gå til og fra Skikælderen og når man skal bevæge sig rundt på hotellet
Ekstra sokker
Tandbørste & tandpasta
Shampoo / sæbe
Solcreme (høj faktor โ๏ธโ๏ธ)
Læbepomade m solfaktor
Personlig medicin
Mobil + oplader
Powerbank
Høretelefoner
Pas
Penge / kort
EU-sygesikringskort
Rygsæk til pisten
Drikkedunk
Snacks / energibarer
Solbriller
Ørepropper
- Er du født i 2007, 2008 eller 2009, bliver du (udover de 4600 kr.) opkrævet 700 kr. ekstra for liftkort.
- Er du født i 2006 eller før, bliver du (udover de 4600 kr.) opkrævet 1250 kr. ekstra for liftkort.
Melder du afbud til turen, er det forfaldende beløb tabt!
Videoer fra tidligere år :) Nyd dem!